NU KÖR VI!

Syftet med denna omgång är att skapa ett roligt slut av seriespelet innan det blir sommaruppehåll. Detta kommer gå till på så vis att alla lag först möter respektive lag i den grupp man blivit placerad i för att därefter spela en så kallad placeringsmatch (1an i grupp A mot 1an i grupp B osv). Allt detta för att få fram våra slutgiltiga vinnare i respektive division. OBS! Placering från denna omgång resulterar inte i upp- eller nedflyttning i divsionerna.

Nytt till denna omgång är att ni själv bokar in era matcher i MATCHI men att ni fortfarande rapporterar in resultaten samt tar kontakt med era motståndare via Backhandsmash (BHS). Notera att detta innebär att ni kan spela era matcher vilken dag och vilken tid som passar er och era motståndare, samt att det är ni själva som betalar för banbokningen. Är även tillåtet att genomföra seriespelsmatcher på utebanan. 

Gruppspelsomgången pågår till och med den 5 juni (OBS! Ändrat till den 12 juni), alternativt tills det att alla matcher har spelats samt rapporterats in. Kort därefter kommer det att skickas ut vilka som kommer att möta vilka, samt vad för priser det står på spel.

Respektive lag ska även betala en mindre deltagaravgift (Länk till betalning).

Kontakta victor@wepadel.se vid eventuella frågor.

Önskar er alla en rolig och spännande slutspelsomgång.

Regler samt genomgång av bhs Resultat 2022:2

Herrar Division 1

Grupp 1 Grupp 2
Marcus Svartserud och Mathias Johansson
Johan Öhrn och Andreas Könberg
Gustav Tibi Wenker och Magnus Abrahamsson
Henrik Jordahl och Johnny Lorentzen
Niklas Rindstål och Daniel Neuman
Thomas Lotsholm och Stefan Norberg
Gunnar Söderström och Jonas Eriksson
Anton Hemlin och Daniel Magnusson
Jesper Wallin och Filip Samuelsson
Mikael Nordström och Mattias Gustafsson

Gruppspel: 9 maj till 5 juni (4 matcher)

Matchlängd: 90 minuter

Herrar Division 2

Grupp 1 Grupp 2
Mats Lönnberg och Lars Siljedahl
Johan Rahm och Mattias Ryd
Daniel Jansson och Vladimir Gazivoda
Michael Lundgren och Åke Olsson
Alexander Schulat och Joachim Agrell
Jonas Forsberg och Petter Cussil
Milio Andree och Gustav Sandin
Christian Axelsson och Fredrik Jansson

Gruppspel: 9 maj till 5 juni (3 matcher)

Matchlängd: 90 minuter

Herrar Division 3/4

Grupp 1 Grupp 2
Peter Blaha och Oskar Kjellberg
Kristoffer Ryden och Johan Ryden
Anders Blomgren och Johan Blomgren
Tobias Vonk och Peter Abelson
Åsa Rindstål och Caroline Iskandar
Rickard Gåhlin och Morten Linnes
Ludvig Bråthen och Dennis Schoneveld
Victor Blomgren och Joakim Garint
Jonas Lundhagen och Andreas Wikström
Gustav Wijkander och Robert Vintander

Gruppspel: 9 maj till 5 juni (4 matcher)

Matchlängd: 60 minuter

Damer Division 1/2

Grupp 1 Grupp 2
Peggy Cussil och Gabriella Bäcklin
Elin Åsenlund och Lisa Fyrhammar
Ida Runnedal och Nettan Vonk
Camilla Harryzon och Ida Ale Linden
Daniella Kimber och Monica Siljedahl
Lana Garint och Ebba Johansson
Helena Eriksson och Ida Rudin
Marie Berglund och Maarit Hellström
Johanna Magnusson och Malin Bonsted
Malin Berggren och Anna Vintander

Gruppspel: 9 maj till 5 juni (4 matcher)

Matchlängd: 60 minuter

Mix

Grupp 1 Grupp 2
Patric Lahouar och Linda Ahlqvist
Katarina Brännlund Hulten och Jonathan Hulten
Jonas Forsberg och Gabriella Bäcklin
Petter Cussil och Peggy Cussil
Tobias Vonk och Ida Runnedal
Vendela Buchaus och Fredric Buchaus
Marcus Svartserud och Malin Bonsted
Astrid Nilsson och Mathias Johansson
Johanna Magnusson och Mikael Nordström
Martin Barosen och Nettan Vonk

Gruppspel: 9 maj till 5 juni (4 matcher)

Matchlängd: 60 minuter