WE tar Covid-19 och dess konsekvenser på största allvar och vi följer hela tiden noggrant beslut och rekommendationer från våra myndigheter.

Vi har anpassat vår verksamhet och rutiner i enlighet med vad myndigheterna kräver – vilket du säkert har sett och upplevt när du besökt oss under senaste månaderna.

För oss är det självklart att vi fortsätter att ta ett fullt ansvar för att du ska kunna fortsätta träna säkert, och vi ber dig som medlem att göra detsamma.

WE har regelbundet gjort förbättringar i vårt arbete och nu gör vi det ytterligare i en god balans med att få fortsätta bidra till en bättre folkhälsa genom att erbjuda dig fysiskt aktivitet som är så viktig i dessa tider.

Efter de senaste nationella restriktionerna, som tillkännagavs fredag 18 december, så har WE ytterligare förbättrat våra rutiner – för att du ska kunna träna ännu säkrare hos oss.

Detta är våra senaste förbättringar

 • MAXANTAL BESÖKARE. Regeringen och FHM har bett oss att sätta ett maxantal för hur många som får vistas på WE på en och samma gång, och bett oss undvika trängsel. Detta har WE redan gjort då vi redan den 2 november införde att man måste boka sin plats på all träning hos oss, inklusive besök på vårt gym. Det innebär att det finns en maxgräns på antalet medlemmar som kan besöka oss i respektive sal, men även totalt. Du kan därför vara trygg att det inte kommer att förekomma trängsel när du besöker WE.
 • REDUCERAT ANTALET DELTAGARE. Som ett led i att maximera antalet besökare så kommer vi att justera och reducera antalet platser på några av våra gruppträningspass. Det kan innebära att du kanske inte får plats på ditt önskade pass, men vi hoppas och tror att du har förståelse för detta under en övergångsperiod. Vi ber även våra medlemmar att avboka sina platser i god tid för att ge alla chansen att kunna träna enligt sina önskemål.
 • BEGRÄNSNINGAR OMKLÄDNINGSRUM. Vi kommer att sätta upp skyltar i våra omklädningsrum med tydliga instruktioner på hur många som får vistas där, men även hur länge. Helst av allt vill vi att alla undviker att byta om på plats.
 • FLER STATIONER MED WIPES. Vi kommer att sätta upp extra stationer av våra antibakteriella gymwipes i våra grupptränings-salar för att minska trängsel kring dessa.
 • PÅMINNELSE OM ATT TVÄTTA HÄNDERNA. Våra instruktörer och personal kommer att bli ännu tydligare kring vikten att tvätta händerna före träningen påbörjas.
 • PLANERAD UTPASSERING FRÅN KLASSERNA. Våra instruktörer och personal kommer att instruera medlemmarna tex vilken rad som går och hämtar gymwipes, vilken rad som hänger upp mattorna eller vilken rad som först lämnar salen…så vi undviker onödig trängsel vid utpassering.
 • ANSVAR VID INPASSERING. Vid inpasseringar till våra salar, ber vi våra medlemmar visa ännu större respekt, ansvar och avstånd till varandra.

Det här kan du som medlem fortsätta att göra

 • Håll avstånd till varandra.
 • Tvätta alltid händerna när ni kommer till oss.
 • Använd handsprit och de wipes som vi tillhandahåller.
 • Stanna hemma om du känner minsta tecken på sjukdom.
 • Följ alltid våra rekommendationer, och respektera våra riktlinjer.
 • Boka alltid in dina besök på våra gym.

TIDIGARE HAR WE BLAND ANNAT

 • Ökat avståndet mellan våra maskiner
 • Anpassat och utökat våra rutiner för städ och hygien.
 • Uppmuntrat våra medlemmar att bära munskydd och handskar när dom besöker oss
 • Utökat antalet stationer med våra antibakteriella gymwipes.
 • Stängt av bastun på våra anläggningar.
 • Bara ha omklädningsrummen öppna för de som verkligen behöver det.

Tack för att du respekterar dina medmänniskor, håller avstånd och följer de riktlinjer du just läst.